Każde prace budowlane i remontowe oznaczają konieczność zastosowania szeregu odpowiednich materiałów oraz narzędzi budowlanych. Jednym z nich są ochronne folie budowlane, które różnią się rodzajem, grubością i zastosowaniem.
Poszczególne propozycje znajdują przeznaczenie na różnych etapach prac budowlanych lub remontowych. Folie budowlane tego rodzaju, zwłaszcza te najpopularniejsze dostępne są w niemal każdym sklepie, którego asortymentem są materiały budowlane. Warto przynajmniej w podstawowym zakresie znać właściwości i wykorzystanie poszczególnych materiałów. O tym poniżej.
Spis treści |
Folia stretch to wyjątkowo elastyczny i rozciągliwy materiał służący głównie do opakowania, czy zabezpieczania palet, przesyłek lub towarów wielkogabarytowych. Wykonana jest z polietylenu, który może zostać poddany recyklingowi, więc decyzja o jej wykorzystaniu to ekologiczne rozwiązanie. W budownictwie spełnia głównie funkcje ochronne, ponieważ zabezpiecza produkty przed wodą, śniegiem, błotem oraz innym niekorzystnym oddziaływaniem. Co więcej, stretch nie brudzi towaru ani nie pozostawia śladów kleju. Jedną z wielu zalet jest również lekkość takiej folii. Wykonane z niej zabezpieczenie nie wpływa w żadnym stopniu na wagę przedmiotów. Tego rodzaju folia idealnie sprawdza się jako tymczasowe zabezpieczenie otworów drzwiowych i okiennych. Poza tym może zostać wykorzystana jako ochrona materiałów budowlanych przed kurzem na placu budowy.
Warto też wspomnieć o produkcie jakim jest folia stretch maszynowa, którą stosuje się do maszynowego pakowania i zabezpieczania produktów.
Folia bąbelkowa jest lekkim, elastycznym tworzywem, które wyróżnia się wysoką odpornością na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki tym cechom gwarantuje idealne dopasowanie do owijanych przedmiotów i skuteczną ochronę przed zniszczeniem, uszkodzeniami, wilgocią, zabrudzeniem, nasłonecznieniem czy naświetleniem. Użycie folii bąbelkowej gwarantuje również bezpieczny transport mebli, ceramiki czy lamp. Sprawdzi się idealnie zarówno podczas transportu, jak również w trakcie wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, gdzie służą do termoizolacji.
Wyróżniamy kilka typów folii bąbelkowej:
Folia bąbelkowa termicznie zabezpiecza świeżo wylany betonu na płytach fundamentowych w okresach występowania przymrozków.
Folie bąbelkowe z dużymi bąblami stosuje się do termicznego zabezpieczenia świeżo wylanego betonu (na płytach fundamentowych, stropach) w czasie przymrozków.
Efektem wykonywania prac malarskich jest nie tylko nowy kolor ścian, ale również wszędobylskie farby, które mogą zabrudzić powierzchnię i przedmioty będące celem renowacji. Aby uniknąć tych przykrych skutków, warto wykorzystać folię malarską, która ma za zadanie zabezpieczyć newralgiczne elementy w malowanym pomieszczeniu. Wystarczy nałożyć folie malarskie na powierzchnie, które mają być zabezpieczone i można mieć pewność, że nie zostaną one zachlapane farbą. Taśma malarska powinna być na wyposażeniu każdego malarza, ponieważ będzie niezbędna przy montażu folii malarskiej do ścian, przedmiotów, które chcemy zabezpieczyć. Czyste, schludne i bezpieczne malowanie bez ochronnej folii malarskiej jest w praktyce niemożliwe. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jej gramaturę jeśli chcemy aby folia malarska wytrzymała dłuższy remont.
Folie ochronne malarskie doskonale sprawdzą się także w profesjonalnym zastosowaniu przy zabezpieczeniu powierzchni
W trakcie prac malarskich przydatna do zabezpieczenia podłóg będzie tektura budowlana. Tektura budowlana falista czy tektura lita, cechuje się wysoką chłonnością i wytrzymałością, dzięki czemu doskonale ochronią przed zabrudzeniami i zarysowaniami.
Tektura budowlana falista czy tektura lita, idealnie nada się podczas malowania wewnątrz pomieszczenia
Podobne funkcje do tektury budowlanej będzie miała włóknina malarska. Ta dwuwarstwowa tkanina wykonana jest z włókniny bawełniana o zwartej strukturze, pokryta z jednej strony warstwą folii polietylenowej. Mata malarska zabezpieczymy posadzki przed farbą, smarami lub innymi substancjami. Oprócz funkcji zabezpieczających posiada właściwości tłumiące drgania i dźwięki. Mata malarska jest łatwa w użyciu, można ją bez problemu przyciąć do potrzebnych wymiarów. Po użyciu łatwo ją usunąć, co ułatwia czyszczenie pomieszczenia po malowaniu. Zaletą jest także wysoka chłonność produktu oraz to, że możemy ją wielokrotnie wykorzystać podczas prac remontowych.
Aby parkiet nie został porysowany i pochlapany farbą - warto zabezpieczyć go specjalną matą malarską
Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze okna także nie ucierpią podczas remontu, warto wówczas zastosować folie ochronne do okien, które doskonale się sprawdzą np. podczas prac tynkarskich. Jest to specjalna folia do okien z klejem, który nie pozostawia śladów po odklejeniu. Można nią szczelnie zabezpieczyć okna, parapety czy schody.
Folie ochronne do okien - skuteczne zabezpieczenie podczas malowania elewacji
Podczas budowy może dojść do uszkodzeń elementów budynku lub zalania wykopu. Stosując budowlane folie ochronne możemy zapobiec takim przypadkom. Folie ochronne na budowę powinny charakteryzować się wytrzymałością i elastycznością. Folia musi być odporna na rozdzieranie i niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Takie właściwości folii pozwolą, że robotnicy będą mogli po niej chodzić i stawiać na niej ciężkie przedmioty lub maszyny budowlane. Folia ochronna doskonale sprawdzi się na budowie także do przykrycia maszyn budowlanych lub elementów konstrukcyjnych narażonych na złe warunki pogodowe.
Wszelkiego rodzaju folie ochronne mogą w dużym stopniu usprawnić roboty budowlane. Jak wiemy, łatwiej i taniej coś zabezpieczyć niż później naprawiać. Taka przezorność jest wyjątkowo istotna w budownictwie i podczas remontów, gdzie jeden nieprzemyślany krok może być rażący w skutkach.