Folie i plandeki ochronne to akcesoria wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu i dziedzinach życia. Do najpopularniejszych rodzajów należą plandeki na rusztowania i modele budowlane. Współcześnie wykorzystywane tkaniny techniczne tworzone są z różnego rodzaju materiałów tak, aby jak najlepiej spełniały powierzone im zadania.
Warto więc wiedzieć, jakie produkty można znaleźć w tej kategorii i gdzie sprawdzą się poszczególne rodzaje. Przeczytaj nasz artykuł.
Spis treści |
Choć elementy z tej kategorii używane są w różnych przestrzeniach, te wykorzystywane na placach budowy wydają się najpopularniejsze. Głównym zastosowaniem plandeki, niezależnie od okoliczności, jest ochrona przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Dlatego też większość tworzyw, z których powstają plandeki ochronne to materiały wodoodporne i zabezpieczające przed działaniem wiatru. Na budowie tkaninami technicznymi często nakrywa się zgromadzone materiały budowlane, sprzęty lub elementy konstrukcji. Odpowiednio okryte nie będą podatne na działanie opadów lub wiatru. Aby siatki i folie właściwie spełniały swoje zadanie, konieczny jest przemyślany dobór wielkości i staranny montaż.
Plandeka ochronna zastosowana jako zabezpieczenie w czasie naprawy uszkodzonego dachu
Planując przykryć sprzęty lub materiały na budowie, wiele osób rozważa naciągnięcie tkaniny technicznej i obciążenie jej przy brzegach ciężkimi przedmiotami. Taki sposób może być skuteczny. W przypadku silnych wiatrów i deszczu znaczenie będzie miało jednak odpowiednie napięcie plandeki i jej pewne zaczepienie. Cenionym rozwiązaniem jest montaż na gumowe odciągi do plandek. Za ich pomocą tkaninę można przyczepić do elementów konstrukcji lub innych przedmiotów. To opcja szczególnie polecana ze względu na wytrzymałość i elastyczność naciągów. Te cechy minimalizują ryzyko zerwania tkaniny.
Miejscami, w których różnego rodzaju tkaniny techniczne widuje się wyjątkowo często są właśnie budowy z rusztowaniami. Zamontowane na nich plandeki również chronią materiały budowlane i elewację budynków. Siatki na rusztowania przede wszystkim zapewniają odpowiednie warunki pracującym osobom. Okrycie nimi konstrukcji i podestów osłania robotników przed zacinającym deszczem i wiatrem ale głównym zadaniem siatki jest ochrona pracowników budowy.
Siatki na rusztowania doskonale sprawdzają się jako zabezpieczanie strefy wokół rusztowania przed spadającymi kawałkami gruzu lub narzędzi budowlanych
Plandeki na rusztowania to specjalne pokrycia, które są używane do osłonięcia rusztowań podczas prac budowlanych lub remontowych. Służą one głównie do zabezpieczenia pracowników i przechodniów przed upadkiem materiałów oraz do ochrony przed wiatrem, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. Plandeki na rusztowania o odpowiednich właściwościach pozwalają też stworzyć przestrzeń, którą można dodatkowo ogrzać. Pozwala to na bezpieczną pracę nawet przy niskich temperaturach.
Zarówno grube plandeki, jak i siatki na rusztowania mogą mieć jeszcze jedno zastosowanie. Każda plandeka budowlana z tej kategorii oferuje dużą przestrzeń do umieszczenia na niej napisów. Płachty tkaniny mogą zostać wykorzystane w marketingu do nadrukowania na nich nazwy firmy lub haseł reklamowych. Jest to działanie chętnie podejmowane przez wiele przedsiębiorstw.
Przeglądając dostępne rodzaje plandek można natknąć się na egzemplarze wykonane z tarpaulinu. Modele te posiadają wyjątkowo cenione właściwości. Ta trójwarstwowa tkanina techniczna wykonana z polietylenu o dużej gęstości (HDPE) powlekana jest obustronnie polietylenem o małej gęstości (LDPE). Do jej cech charakterystycznych zalicza się m.in. wodoodporność, elastyczność i łatwość w czyszczeniu. Jest ponadto szczególnie odporna na wysokie temperatury i działanie promieniowania UV. Pod względem palności tkanina posiada opinię materiału trudno zapalnego.
Plandeka tarpaulin to m.in. odpowiedni wybór dla stoczni. Często wykorzystywana jest podczas różnych prac remontowych oraz do zabezpieczania towarów przewożonych statkami, doskonale sprawdzając się nawet w trudnych warunkach panujących na morzu.
Ze względu na swoje korzystne właściwości plandeka tarpaulin wykorzystywana jest również do produkcji zadaszeń czy ogrodzeń. Świetnie sprawdzi się do zabezpieczania towarów przewożonych na przyczepie samochodu, również w branży budowlanej.
Tkaniny techniczne to niezastąpione rozwiązanie w wielu sytuacjach. Oprócz branży budowlanej i transportu są doskonałą propozycją dla wszystkich osób związanych z rolnictwem oraz ogrodnictwem. Odpowiednio dobrane plandeki ochronne pozwolą zabezpieczyć sprzęty i maszyny przed deszczem oraz wiatrem. Świetnie sprawdzą się też jako warstwa chroniąca rośliny przed zmarznięciem. Zamontowane we właściwy sposób mogą ponadto służyć jako tunele dla młodych, delikatnych upraw. Choć plandeka budowlana jest przedmiotem kojarzonym z architekturą i przemysłem, zwykle doskonale sprawdza się też w gospodarstwach domowych. Warto mieć ją pod ręką podczas prac w ogródku oraz drobnych remontów w mieszkaniu czy na podwórku.
Poszukując odpowiednie plandeki budowlane powinno się pamiętać zarówno o jej właściwym rozmiarze, gramaturze jak i właściwościach. Przed zakupem warto więc dokonać dokładnych pomiarów. Zarówno klasyczne plandeki ochronne z syntetycznych materiałów, jak i egzemplarze dedykowane rusztowaniom mogą mieć różną grubość i gramaturę. Wśród dostępnych opcji z polietylenu odnaleźć można tkaniny o gramaturze od 80 do 210 g/m2. Im większa gramatura i gęstszy splot, tym grubsza i bardziej wytrzymała jest sama plandeka. Dodatkowo taka plandeka wzmocniona po obwodzie sznurkiem polipropylenowym, poprawi wytrzymałość krawędzi narażonych na uszkodzenia.
Również siatki na rusztowania mogą mieć różną gramaturę, dzięki czemu dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb nie stanowi problemu. Grubsze lub cieńsze plandeki z tarpaulinu sprawdzą się z kolei w sytuacjach, w których trwałość materiału jest wyjątkowo istotna.
Kupując plandekę warto też upewnić się, że posiada ona otwory wykończone aluminiowymi oczkami, co znacznie ułatwi montaż i trwałość tkaniny. Modele wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych zapewnią pewność i bezpieczeństwo użytkowania. Niezależnie od sposobu wykorzystania, solidna plandeka z pewnością ułatwi przeprowadzane prace.