Jak długo membrana dachowa może pozostać bez przykrycia?
Membrany dachowe wykonane są z materiałów odpornych na działanie wiatru, zmienną temperaturę, wilgoci ale także na szkodliwe promieniowanie UV.
To właśnie poprzez działanie promieniowani UV i słońca w strukturze membrany mogą powstać uszkodzenia.
Ultrafiolet, który występuje w świetle dziennym niszczy wiązania chemiczne polipropylenu z którego wykonana jest membrana.
Folia dachowa poprzez długotrwałe wystawienie na warunki atmosferyczne może stracić swoje właściwości ochronne i ulec np. kruszeniu.
Zatem jak długo membrana dachowa może pozostać bez przykrycia?
Producent membran dachowych zawsze w deklaracji użytkowej podaje bezpieczny okres, który nie spowoduje uszkodzeń membrany przed promieniami UV.
Dopuszczalny czas ekspozycji na promienie UV określany jest w miesiącach - jednakże trzeba zwrócić uwagę, że promieniowanie ultrafilotetowe jest zmienne w zależności od pory roku, gdzie promieniowanie zimą jest znacznie łagodniejsze niż latem. Dlatego podstawową sprawą podczas wykonywania przykrycia dachu jest właściwe zaplanowanie prac budowlanych, aby dach pokryty folią nie był długo odsłonięty.
Wówczas będziemy mieli pewność, że membrana zachowa swoje właściwości.
Należy zwrócić uwagę, że światło dzienne dociera poprzez "nieszczelności" takie jak podbitka czy otwory okienne, i też może być to powodować degradację folii dachowych.
Dlatego zaleca się aby ekipa montująca membranę dokładnie sprawdziła czy nie jest ona wystawione na działania szkodliwego promieniowania.
Jeśli już naprawdę termin dostawy końcowego przykrycia zadaszenia mocno się przesunął, wówczas polecamy zabezpieczyć membranę dachować plandeką.
Da nam to gwarancję, że membrana będzie bezpieczna przed działaniem warunków atmosferycznych.