Jak instalować i pielęgnować rozchodnikowe maty wegetacyjne
INSTALACJA MATY ROZCHODNIKOWEJ
Przygotowanie pod instalację maty rozchodnikowej
- Dach powinien być oczyszczony z odpadków, pozostałych materiałów itp.
- W razie potrzeby należy zadbać o spełnienie wymogów bhp oraz odpowiednio zainstalować urządzenia ochronne i zabezpieczające.
- Należy zadbać o dokładne zaplanowanie harmonogramu transportu, personelu, zapewnienia żurawi konstrukcyjnych i innych materiałów.
- Należy przygotować wolne miejsce, gdzie będą umieszczone palety zawierające maty, tuż po rozładunku.
- Na dachu należy rozłożyć warstwy dachu zielonego.
Czynności po dostarczeniu maty rozchodnikowej
- Po dostawie maty wegetacyjnej należy się upewnić, że produkt nie nabrał zbyt dużej temperatury podczas transportu. W przypadku, kiedy maty wegetacyjne są nagrzane, koniecznie jest ich rozwinięcie i ułożenie płasko bezpośrednio na dachu lub w innym wolnym miejscu. Zaleca się przechowywać palety z matami wegetacyjnymi w zacienionym miejscu.
- Maty wegetacyjne przenosić w dwie osoby aby uniknąć ryzyka uszkodzenia.
- W zależności od maksymalnego obciążenia jakie może unieść dach, należy umieścić maty wegetacyjne wzdłuż powierzchni która ma być pokryta.
Instalacja maty rozchodnikowej
- Maty wegetacyjne zawsze należy instalować bardzo ostrożnie. Najlepiej rozwijać matę w dwie osoby, pamiętajac aby na początku zewnętrzna końcówka rolki była umieszczona na górze.
- Następnie powoli rozwinać rolkę maty wegetacyjnej, zwracając uwagę na to, aby cały czas była w odpowiedniej pozycji.
- Podczas rozwijania zwrócić uwagę na kierunek w jaki zostaje rozkładana mata i w razie czego na bieżąco go korygować. Ważne jest, aby poszczególne rolki się ze sobą stykały.
- Jeżeli rolki maty wegetacyjnej są umieszczane przy pomocy dźwigu, należy zwrócić uwagę na to aby zewnętrzny koniec rolki był umieszczony na górze. Następnie można powoli rozwijać rolkę według powyższej instrukcji.
- Jeżeli mata jest za długa można ją przyciąć do pożądanego rozmiaru.
- Po umieszczeniu mat we właściwej pozycji należy wypełnić wszelkie odsłonięte miejsca substratem lub luźnymi kawałkami Sedum.
- Po ułożeniu maty, zaleca się nawodnić całkowicie nasycając warstwę substratu. Należy sprawdzić czy substrat pod matami jest odpowiednio nawodniony. Zapewni to prawidłową stymulację wzrostu korzeni.
PIELĘGNACJA MATY ROZCHODNIKOWEJ
W większości przypadków nie są konieczne duże nakłady pielęgnacyjne. Maty wegetacyjne, które są instalowane w okresie letnim zaleca się, aby podlewać je regularnie co 2-3 tygodnie, tak aby system korzeniowy był odpowiednio nawodniony. Po instalacji należy poddawać matę konserwacji 1-3 razy do roku, w celu np. usunięcia chwastów. Częstotliwość konserwacji zależy od warunków naturalnych otoczenia.
Nawożenie i podlewanie
W przypadku standardowych pokryć dachów zielonych należy nawozić rośliny dwa razy do roku, najlepiej w kwietniu i wrześniu kiedy występuje najwięcej opadów. Kiedy maty wegetacyjne są zainstalowane na wełnie mineralnej zaleca się nawożenie od trzech do czterech razy w roku. Maty wegetacyjne na dach zielony zaleca się podlewać interwencyjnie, w okresie suszy.