Ekstensywne dachy zielone, to doskonały sposób na połączenie przyjaznych środowisku ich walorów z funkcjonalnością obiektu w miejskim otoczeniu. Dzięki zastosowaniu roślinności na dachach, można zredukować negatywny wpływ budynków na środowisko poprzez odzysk powierzchni biologicznie czynnej, poprawić izolację termiczną i akustyczną obiektu oraz stworzyć atrakcyjne miejsce dla ptaków czy owadów. Pomimo tego, iż ekstensywne dachy uważane są za bezobsługowe, aby były piękne i zdrowe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
W tym artykule przedstawiamy kilka podstawowych etapów i związanych z nimi czynności, jak efektywnie pielęgnować ekstensywne dachy zielone.
Zaczynamy od właściwego projektu i starannego ułożenia poszczególnych warstw dachu zielonego. Należy pamiętać, że dach zielony wymaga odpowiedniego podłoża wegetacyjnego, warstw drenażowych oraz izolacji odpornej na przerastanie korzeni. Dach zielony ma swoje wymagania pod względem obciążenia. Przy projektowaniu i użytkowaniu dachu zielonego należy uwzględnić dopuszczalne obciążenie a na części zielonej dachu należy ograniczyć ruch do niezbędnego minimum. Dobrze wykonany dach zielony ekstensywny nie wymaga regularnego nawadniania - woda opadowa jest retencjonowana w warstwie substratu, warstwie drenażowo-retencyjnej i włókninie chłonno-ochronnej. Podlewanie bywa konieczne w fazie rozwojowej dachu oraz interwencyjnie w czasie długotrwałej suszy, dlatego na tym etapie warto również rozważyć ewentualną budowę systemu nawadniania. Istotne jest, aby przy projektowaniu i wykonaniu dachu zielonego dobrać odpowiednie gatunki roślin, które będą odpowiednie dla lokalnego klimatu i warunków środowiskowych.
„Wytyczne dla dachów zielonych” opracowane przez FLL (Forschungsgesellschaft Landschaftsentwicklung Landschaftsbau e.V.), będące zbiorem zaleceń i odniesień do norm, określających wymagania techniczne, parametry dla materiałów stosowanych do budowy zielonych dachów, pielęgnację dachu dzielą na kilka etapów.
Pierwszy z etapów nazwany jest pielęgnacją powykonawczą. Jest to okres od zainstalowania roślin na dachu zielonym do czasu, kiedy około 60% dachu jest zazielenione. Czas trwania tego etapu zależy od tego, w jaki sposób dach został zazieleniony (w zależności o tego czy została zainstalowana mata rozchodnikowa, mata wegetacyjna z roślinami ekstensywnymi, sadzonki, mieszanka siewna czy zazielenienie odbyło się poprzez rozrzucenie pociętych pędów rozchodnika). Etap ten trwa zazwyczaj do jednego roku. W tym okresie bardzo ważne jest zapewnienie wilgoci w podłożu przez okres około 3 tygodni od instalacji jak również regularne usuwanie chwastów, które mogą pojawić się po nawiewie wiatru lub być naniesione przez ptaki.
Prawidłowe ułożenie warstw na dachu zielonego zapewni doskonały efekty na inwestycji.
Etap drugi to tzw. pielęgnacja rozwojowa trwająca do czasu, kiedy około 90% powierzchni dachu zostaje pokryte roślinami. Okres ten może trwać do 2 lat w zależności od metod zazielenienia.
Ostatni etap to pielęgnacja polegająca na utrzymywaniu roślin w dobrej kondycji przez kolejne lata funkcjonowania dachu zielonego na naszej inwestycji.
Dach zielony - dlaczego warto się na niego zdecydować Czytaj artykuł > |
W pielęgnowaniu dachów zielonych ekstensywnych możemy wyszczególnić następujące czynności:
„Wytyczne dla dachów zielonych” zalecają podobne czynności pielęgnacyjne na każdym z etapów, zmienia się tylko ich częstotliwość.
Należy pamiętać, aby odpowiednio monitorować i pielęgnować dach z zielenią ekstensywną aby móc cieszyć się jej walorami.
Nie można zapominać o regularnym monitorowaniu i konserwacji samego dachu. Należy sprawdzać, czy nie ma uszkodzeń, przecieków czy zastoisk wody. Istotne jest sprawdzenie drożności wpustów, ponieważ zalegające zanieczyszczenia mogą doprowadzić do zatkania urządzeń odwadniających dach prowadząc do wspomnianych zastoisk wody szczególnie niekorzystnych dla roślinności jak i dla samego obiektu. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek problemy, należy je jak najszybciej naprawić, aby uniknąć większych uszkodzeń dachu i roślinności.
Pielęgnowanie dachów zielonych wymaga systematyczności, troski i wiedzy. Poprawne projektowanie i instalacja, nawadnianie, usuwanie chwastów, odpowiednie nawożenie, przycinanie roślin, monitorowanie stanu technicznego dachu są kluczowymi elementami utrzymania zdrowego i atrakcyjnego dachu zielonego. Dachy zielone przyczyniają się do poprawy estetyki i funkcjonalności budynków i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne, poprawiając jakość powietrza, retencję wody i zachowanie bioróżnorodności.
Pamiętajmy, że pielęgnacja dachów zielonych to inwestycja w przyszłość naszych miast i środowiska. Dlatego warto zadbać o regularne kontrole, konserwację i edukację, aby dachy zielone mogły długo cieszyć swym wyglądem i korzyściami dla otoczenia. Wspierajmy inicjatywy związane z tworzeniem nowych dachów zielonych i propagujmy tę formę ekologicznego budownictwa.
Wiesz już jak prawidłowo zadbać o dach zielony w uprawie ekstensywnej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do przeczytania innych artykułów na naszym blogu. Jeśli szukasz akcesoria i materiały do budowy dachu zielonego - sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz między innymi maty drenażowe, rośliny i substraty oraz geowłókniny filtracyjne.