Kratki parkingowe (maty parkingowe) to bez wątpienia wyjątkowa propozycja dla osób ceniących zarówno praktyczne, jak i wizualnie atrakcyjne rozwiązania. Zapewniają stabilizację nawierzchni i jednocześnie pozwalają uniknąć nieestetycznych odkształceń, które powstają pod wpływem dużego nacisku.
Odpowiednio dobrana kratka parkingowa (kratka trawnikowa) pozwala cieszyć się wzmocnioną nawierzchnią, która będzie uodporniona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.
Spis treści |
Kratka parkingowa może przybierać bardzo różne formy. Najprościej rzecz ujmując jest to system wzmacniający nawierzchnię i jednocześnie zapewniający odpowiednią przepuszczalność wody. Są doskonałym wyborem w przypadku podjazdów do domu czy miejsc parkingowych. Ze względu na funkcjonalność i świetną estetykę kratki na podjazd stały się powszechnym i cenionym elementem aranżacyjnym, dzięki któremu otoczenie posesji czy siedziby firmy może się prezentować nad wyraz dobrze bez względu na warunki atmosferyczne. Warto dodać, że istnieje wiele możliwości wykończeniowych. Szczególnym uznaniem cieszą się maty parkingowe z wypełnieniem w postaci trawy, aczkolwiek wiele osób decyduje się także na maty wypełnione solidnym kruszywem, np. żwirem, grysem lub piaskiem.
Kraty parkingowe (tzw. eko kratka lub kraty trawnikowe, kratki stabilizujące) oprócz dróg i podjazdów znajdują także zastosowanie przy budowie chodników i deptaków, placów manewrowych, a także można je spotkać na lotniskach oraz przy utwardzaniu skarp i nasypów.
Kratka trawnikowo-parkingowa na podjazd to świetny sposób na estetyczny dojazd do posesji lub dobrze prezentujące się miejsca parkingowe. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kwestie estetyczne mają w tym przypadku ogromne znaczenie. Byłoby jednak niesprawiedliwością poprzestanie tylko na nich. Kratka parkingowa ażurowa to przede wszystkim sposób na wzmocnienie często eksploatowanej nawierzchni. Dzięki solidnej konstrukcji nawierzchnia jest starannie ustabilizowana. Nie trzeba wobec tego obawiać się, że pod wpływem kół pojazdów zmotoryzowanych ulegnie jakimkolwiek zniekształceniom. Będzie idealnym podłożem w ogrodzie, nie stanowiąc żadnego zagrożenia dla znajdujących się na jego terenie roślin i nie zaburzając estetycznej koncepcji.
Sama kratka stabilizująca stanowi sposób na stworzenie powierzchni czynnej biologicznie. Mowa oczywiście o kratkach, które są uzupełnione trawą. Kratki trawnikowe (np. w rozmiarach 50x50x4 cm lub 50x50x5 cm ), ze względu na swoją niewielką wagę, znajdują często zastosowane są w ciągach komunikacyjnych na dachach zielonych.
Montaż kratki parkingowej nie jest skomplikowanym zadaniem, choć warto się do niego odpowiednio przygotować. W celu zapewnienia sobie kratki w stu procentach spełniającej swoją funkcję należy zadbać o pewne aspekty, dzięki którym zapewnimy sobie trwałość montażu. Należy pamiętać, że eko kratka parkingowa może przybierać różne wymiary. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się kratka parkingowa 50x50x4 cm, aczkolwiek w ofercie znajduje się również kratka parkingowa 50x50x5 cm. Wraz z wysokością kratki zwiększa się także jej wytrzymałość. Kratka o wysokości 4 cm posiada wytrzymałość do 250 ton na m2, natomiast kratka o wysokości 5 cm to już 300 ton na m2! Dlatego przy doborze tej kratki drogowej warto, uwzględnić jakie pojazdy będą się po niej poruszać.
Bez względu na rozmiar, koniecznością jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno odznaczać się konkretną gęstością. Musi być również odpowiednio wypoziomowane. Dosyć częstym rozwiązaniem jest zastosowanie geowłókniny, która stanowi warstwę filtracyjno-ochronną i drenażową.
Przygotowanie podłoża to zaledwie wstęp. Przed montażem warto zasięgnąć informacji dotyczącej tego, w jaki sposób kratki trawnikowe powinny być układane. I w tym przypadku należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Kratki trawnikowe wyposażone są w specjalne zaczepy, które umożliwiają połączenie wszystkich elementów. Zaleca się, aby montaż odbywał się po wstępnym ułożeniu kratek. Czasami konieczne będzie docięcie niektórych elementów. Warto pamiętać o solidnym wypełnieniu. Stanowi ono doskonałe zabezpieczenie dla górnych partii kratki. Do najczęstszych błędów należy również źle wyrównane podłoże, które również może wpłynąć na solidność konstrukcji.